Turvavõtme kasutamine Stuudiumisse sisse logimiseks
”Turvavõti” (inglise keeles passkey) võimaldab nutitelefoni abil Stuudiumisse sisse logida ID-kaarti/Smart-ID-d või salasõna kasutamata. Turvavõtmega saad Stuudiumisse sisse logida nii, nagu avad igapäevaselt enda telefoni — sõrmejälje, näotuvastuse või PIN-koodiga.
Telefonis oleva turvavõtmega saab sisse logida ka arvutisse.
Turvavõti on avatud standard turvaliseks sisse logimiseks. Turvavõtmeid saad lisada ka näiteks oma Google, Apple/iCloud, Microsoft/Outlook, jne kontodele.
Kontole turvavõtme lisamine
Ava oma nutitelefonis tavaline brauser ehk veebilehitseja (Safari, Chrome), ja logi Stuudiumisse sisse
Ava oma konto turvaseadete leht
Klõpsa “Turvavõti” →
Klõpsa avaneva lehe allservas oleval
nupul.NB! Turvavõtme saab lisada nutitelefoni, millel on vaid üks kasutaja (ja mida oled ka enne võtme lisamist mitmel erineval päeval Stuudiumisse sisse logimiseks kasutanud). Mitme inimese vahel jagatud nutitelefoni ei saa ega tohi konto turvavõtit lisada. Telefon peab olema kaitstud ekraanilukuga (PIN-kood).
Turvavõtit saab kasutada telefonis, kus on:
- iOS versioon 16 (või uuem).
või - Android versioon 9 (või uuem). Android telefonis soovitame kasutada Chrome brauserit.
Turvavõti töötab paremini, kui telefonis on tehtud kõik võimalikud uuendused.
- iOS versioon 16 (või uuem).
Turvavõtmega sisse logimine
- Ava Stuudiumi sisselogimisleht (koolinimi.ope.ee)
- Vajuta nupul
- Kinnita sisselogimine nutitelefoni poolt pakutud viisil (sõrmejälg, näotuvastus, PIN-kood).
Kui logid sisse arvutisse, näidatakse
nupul klõpsates QR koodi, mida pead skaneerima nutitelefoni kaameraga (kasuta selleks telefoni tavalist kaamera-äppi).Kui arvuti, kuhu sisse logida proovid, vaikimisi turvavõtit ei toeta, sisesta oma nimi ja vajuta sisselogimisvahendite loetelus “Nutitelefon” nuppu.
Probleemid ja lahendused: Android ja Firefox
Android telefoni Firefox brauseris ei pruugi turvavõtme lisamine Firefoxi vea tõttu õnnestuda. Lisa turvavõti Chrome brauseris — seejärel saad Chrome-s lisatud võtit sisse logimiseks kasutada ka Firefoxis.
Probleemid ja lahendused: Android ja QR kood
Kui su Android telefoni kaamera-äpp ei võimalda arvutisse sisse logimiseks QR koodi skaneerida, kasuta telefonis koodi skaneerimiseks Google Chrome-i:
ava Chrome
vajuta Chrome-i kaamera-nupul
suuna telefoni kaamera arvuti ekraanil olevale QR koodile ja vajuta ilmuvale lingile/nupule.
Lisainfo: kontole turvavõtme lisamine ID-kaardiga (ilma Smart-ID-d kasutamata)
Kuni 15-aastased õpilased, kellel pole ID-kaardi või Smart-ID kasutamise võimalust, saavad kontole turvavõtme lisada ka vaid salasõnaga sisse logides.
Kui sinu konto puhul nõutakse turvavõtit lisama asudes turvalist sisse logimist, aga sul Smart-ID-d ei ole, toimeta nii:
Ava nutitelefonis id.ope.ee leht
Logi sisse ID-kaardiga
id.ope.ee lehel on ID-kaardiga sisse logimine võimalik ka nutitelefonist (selleks on vaja lisaks kasutada ID-kaardi lugejaga arvutit).
ID-kaardiga sisse logimiseks: 1) sisesta oma isikukood, 2) vajuta
, 3) vajuta 4) järgi ilmuvaid juhiseidLisa oma id.ope.ee kontole meiliaadress ja kinnita see
Klõpsa
, tutvu juhistega, ja klõpsa siis lehe lõpus nupul.NB! Turvavõtme saab lisada nutitelefoni, millel on vaid üks kasutaja (ja mida oled ka enne võtme lisamist mitmel erineval päeval Stuudiumisse sisse logimiseks kasutanud). Mitme inimese vahel jagatud nutitelefoni ei saa ega tohi konto turvavõtit lisada.
Lisainfo: administraatorile, klassijuhatajale
Kuni 15-aastased õpilased, kellel pole ID-kaardi või Smart-ID kasutamise võimalust, saavad kontole turvavõtme lisada ka vaid salasõnaga sisse logides.
Turvavõtme lisamise võimalused ja nõuded võivad kasutajakontode vahel erineda; täpseid juhiseid enda kontole turvavõtme lisamiseks näeb iga õpilane/lapsevanem/õpetaja/… oma konto turvaseadete lehel.
Turvavõtit saavad Stuudiumisse sisse logimiseks kasutada ka õpetajad. Turvavõtme lisamiseks peab õpetaja sisse logima ID-kaardi või Smart-ID-ga.
Õpetaja, kellel ID-kaarti ja Smart-ID-d ei ole, ja kellel on ajutiselt lubatud salasõna kasutamine, saab turvavõtme lisada ka pärast salasõnaga sisse logimist.
Lisainfo: turvavõtme aegumine
Kui turvavõtit ei kasutata 3+ kuu jooksul kordagi, eemaldab Stuudium selle automaatselt. Turvavõti tuleb seejärel uuesti lisada.
Lisainfo: biomeetriliste andmete kasutamine (sõrmejälg, näotuvastus)
Turvavõtme-tehnoloogia toimib järgnevalt:
Kontole turvavõtme lisamisel loob nutitelefon enda sisse salajase unikaalse võtme (pikk suvaliselt genereeritud tähe/numbrijada). Stuudiumisse sisse logimiseks kasutavad telefon ja Stuudium omavahel suheldes vaid seda unikaalset võtit.
Sõrmejälge või näotuvastust (või telefoni PIN-koodi) kasutatakse vaid telefoni-siseselt tolle võtme lahti lukustamiseks. Sõrmejälg või näokujutis turvavõtme loomise või sisse logimise käigus telefonist ei lahku, ehk siis biomeetrilisi andmeid Stuudiumile kunagi ei edastata.
(Info selle kohta, kuidas sinu telefon telefoni salvestatud biomeetrilisi andmeid kaitseb, saad teada telefoni ja/või telefoni operatsioonisüsteemi tootja koostatud kasutusjuhendist/abimaterjalidest.)